חוק איסור לשון הרע – הוצאת דיבה | PONG

חוק איסור לשון הרע – הוצאת דיבה

הוצאת דיבה היא מקרה לא נעים בלשון המעטה, אך הוא מעוגן בספר החוקים של ישראל. ישנם מספר חוקים נגד הוצאת דיבה וכנגד הוצאת לשון הרע. במקרה בו פורסם אודותינו מידע שקרי או פוגעני, והמקרה עונה להגדרת חוקר איסור לשון הרע, שמורה לנו הזכות להגיש תביעת דיבה כנגד מי שפרסם את הידיעה. ישנם מקרים בהם בנוסף לתביעת לשון הרע או תביעת דיבה אנחנו יכולים לתבוע את מי שפרסם את המידע השקרי בגין פגיעה בפרטיות שלנו בהתאם לחוק הגנת הפרטיות.

מה עלינו לעשות במקרה שמגישים נגדנו תביעת דיבה?

במקרה בו מישהו טוען כי פגענו בשמו הטוב ומגיש כנגדנו תביעה על הוצאת דיבה, חשוב שנדע שזוהי האחריות שלנו להוכיח שהמידע שפרסמנו הוא אמתי ולא שקרי. עלינו להביא לבית המשפט ראיות ועדויות מוצקות אודות האמת שעומדת מאחורי הפרסום שלנו. העדויות שלנו יכולות להיות עדויות מפי עדים, מפי תכנים כתובים או צילומים ותמונות. מעבר לכך, בחוק איסור לשון הרע קיימות מספר הגנות אשר יכולות לעמוד למי שנתבע על הוצאת דיבה.

באילו מקרים אנחנו יכולים להגיש תביעת דיבה?

אנחנו יכולים להגיש תביעת דיבה כאשר פרסמו אודותינו מידע שקרי או פוגעני ומתקיימים שני התנאים הקבועים בחוק. בהקשר זה חשוב לציין כי ניתן גם להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק. שכן, לבית המשפט יש זכות לקבוע פיצויים לנפגע ללא הוכחת נזק מצדו עד לסכום של כ- 140,000 ש"ח.

על מי חלה חובת ההוכחה בתביעת דיבה על הנתבע או על התובע?

בכל תביעת דיבה חובת ההוכחה חלה על נתבע ולא על התובע. זוהי החובה של הנתבע להוכיח שהמידע שהוא פרסם לא היה שקרי או בלתי מבוסס. התובע במשפט דיבה צריך להוכיח שהנתבע שיקר – אך גם ללא הוכחה זו הוא יכול עדיין לזכות במשפט. דיני לשון הרע הם דינים מורכבים מאוד ופעמים רבות תובעים ונתבעים בתביעות דיבה בוחרים לסגור את התביעה בהסכם פשרה מחוץ לכותלי בית המשפט.

על כן כאשר פגעו בשמנו הטוב מומלץ מאד להתייעץ עם עורך דין אשר מתמחה בהוצאת דיבה ולשון הרע ולבדוק אתו מהן האפשרויות החוקיות שעומדות בפנינו בשביל לקבל פיצוי על העוול שנגרם לנו. חשוב לזכור כי לא בכל מקרה בו פורסם מידע לא מדויק אודותינו מדובר בהוצאת דיבה וישנם קריטריונים ברורים בחוק שמגדירים מהי הוצאת דיבה ומהו פרסום המותר במסגרת חופש הביטוי הנהוג במשטר דמוקרטי ומהווה זכות בסיסית.