להיות רגועים

הסכם ידועים בציבור מטרתו למנוע אי הבנות במקרה של פרידות של זוגות כאלו, שזכויותיהם לא מעוגנים בחוק

הסכמים משפטיים של לפני חתונה הם אינם חריגים בעולם המודרני. זוגות רבים הנמצאים לפני חתונה מבינים כי הכל יכול לקרות וכי יש צורך להיות זהירים. יש לא מעט דוגמאות של אנשים שניצלו חתונות וקשרים זוגיים למטרות רווחים ולכן, חשוב מאוד לדעת לנהל נכון סיכונים ולחתום על הסכם שכזה.

כאשר זוג עומד להינשא, זה די פשוט, כי נישואים הם מעוגנים בחוק וכך גם האופציות שניתנות לאחר גירושין. אך במקרה של זוגות המגדירים את עצמם כ"ידועים בציבור" הסיפור הוא הרבה יותר מורכב. זכויות זוגות ידועים בציבור אינם מעוגנים בחוק ואין אלמנטים כמו מזונות או חלוקת אפוטרופוסות. לכן, חובת האנשים הללו לחתום על הסכם שכזה, למען השכנת השלום בסיומו של הקשר.

ההבדל המרכזי בין זוג שמתגרש לבין זוג ידועים בציבור שמנתק את הקשר הוא חלוקת הרכוש. בעוד בנישואין הרכוש מתחלק שווה בשווה בין הזוג המתגרש, ללא קשר למי רכש את הרכוש או השיג אותו במהלך הנישואין, אצל ידועים בציבור, הרכוש יילך למי שקנה אותו. אם יש ילדים, העניין מסובך פי כמה, ולכן חשוב מאוד לחתום על הסכם ידועים בציבור על מנת להיות רגועים.

לא להשאיר ליד המקרה

הסכם ידועים בציבור יכול להיתפס על ידי חלק מהאנשים כסוג של מבחן אמון לא נעים. הרי לא כיף להתעסק בשאלות פרידה עתידיות כשהקשר נמצא בחיתוליו או בעיצומו. עם זאת, זוהי פשוט המציאות כיום בישראל, במדינה בה כ-30 אחוזים מהזוגות המתחתנים גם מסיימים את הקשר על מדרגות הרבנות.

הסכם ידועים בציבור אמור לסגור את כל הקצוות ולא להשאיר שום דבר ליד המקרה. בחלק מהמקרים, הקשרים מסתיימים בצורה טובה וחיובית, אך כאשר הקשרים מסתיימים רע, עדיף שיהיה הסכם משפטי חתום כדי למנוע אי הבנות.